Anasayfa / Genel / Ayasofya Müzesi Hakkında İlginç Bilgiler

Ayasofya Müzesi Hakkında İlginç Bilgiler

İstanbul da bulunan tarihi bir müzedir ayasofya müzesi. 537 senesinde Imparator Justinian’ın emri ile yeniden inşa edilen Ayasofya, 1453 yılında Osmanlı Devletinin fethi ile Osmanlıların eline geçmiştir.

 

 

Ayasofya Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.900 yıl boyunca Ortodoks Hristiyanlığının merkezi olan Ayasofya , Osmanlı Devletin fethinden sonra 500 yıl boyunca camii olarak kullanılmıştır.

1935 senesinde ise Mustafa Kemal Atatürk ün emri ile Müzeye çevrilmiştir. Ayasofya hem mimarisi hem de tarihi yapısı ve zenginliğiyle sadece Türkiye’nin tüm dünyanın en önemli yapılarından biridir.

Ayasofya kelimesinde bulunan Sofya sözcüğü herhangi bir şahsın ismi değildir. Eski Yunanca’da “bilgelik” anlamındaki sophos sözcüğünden gelir. Yani Sofya ismi “kutsal bilgelik” ya da “ilahî bilgelik” anlamına gelmektedir.

Bu tarihi yapıtta yaklaşık 10.000işçini çalıştığı ve yapılması için servetler harcandığı bir diğer bilgeler arsındadır.

Ayasofya nın bir diğer bilinmeyen özelliği kullanılan sütunlar, kapılar ve taşların daha eski tapınaklardan getirilmiş olmasıdır.

Ayasofya Bizans döneminde “kutsal emanetler” koleksiyonunu içermekteydi.1453 de kiliseden camii ye dönüştürülen Ayasofya nın Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgorüyle mozaiklerinden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş, yalnızca tahribattan korunması için ince bir sıvayla kaplanmıştır ve bu sayede günümüzde hala doğallığını korumuştur.

Günümüzde bulunan Ayasofya müzesi aslında 3. Ayasofya olarak da bilinir. Bunun sebebi ise yapım aşamasındayken ilk iki kilise isyanlar sırasında yıkılmştır.

Döneminde ki en geniş kubbeye sahip olan Ayasofya müzesi , Bizans döneminde bir çok kez çökmüştür.

Osmanlı devleti şehri fethettikten sonra Mimar Sinan’ ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden sonra günümüze kadar hiç çökmeden bugüne kadar gelmiştir.

Mimarlık hatalarına, çökmelere, kaymalara ve yaşadığı bir çok olumsuzluğa rağmen Ayasofya müzesi dünya üzerinde en hızlı inşa edilen yapıdır.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.