Anasayfa / Sağlık / Çocuk Gelişimi İçin Faydalı 5 Yiyecek

Çocuk Gelişimi İçin Faydalı 5 Yiyecek

Çocuk Gelişiminde eğitim kadar beslenme de önemli bir niteliktir. Gerek sağlıklı bir büyüme sağlanması için gerekse de beyin ve zeka gelişimleri için son derece önemli olan 5 besini sizler için derledik:

5-Pekmez

Pekmez

 

Çocuk gelişim sürecinde çok fazla enerjiye ihtiyaç olduğundan pekmez en sağlıklı kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Alyuvarların yapımı için de demir gereklidir. Demir yetersiz olunca kansızlık olur. Üzüm pekmezindeki demir kolayca bağırsakta emildiği için günlük demir ihtiyacının yüzde 35’ini kolayca karşılar.Her gün 1 yemek kaşığı vermeniz büyümenin hızlanmasında turbo etkisi yaratacaktır. Unutmamak gerekir ki en değerli pekmez üzüm ve dut pekmezidir.

 

4-Brokoli

Brokoli

İçinde bulunan K vitamini sayesinde beyin gücünü arttırır ve bilişsel fonksiyonların gelişimini sağlar. Brokolide yüksek oranda bulunan folik asit gerginlik stres, asabi davranışlar ve ilgisizlik gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.Bunların yanı sıra kan şekerini dengeler,bağışıklık sistemini güçlendirir,cildi zararlı güneş ışınlarından korur,ilerde kansere yakalanma riskini düşürür.

 

3-Peynir

Peynir

Peynir çocuklar için süper bir yiyecektir, çünkü çocuklar peyniri çok sever. Kalsiyum, protein ve B12 vitamini bakımından zengin olan peynir, kemik oluşumunda çok önemli bir mineral olan fosfor içeriyor. Ayrıca, araştırmalar yemeklerden sonra peynir yemenin diş çürüklerini önlediğini gösterdi.

 

2-Zerdeçal

Zerdeçal

İçinde bulunana kurkumin pigmenti sayesinde beyin gelişimine yardımcı olur. Kurkuminin bir diğer faydası ise alzheimerın plak oluşumunun önüne geçiyor.Zerdeçal tek başına veya beraberinde karabiber ile birlikte verildiğinde kan şekeri ve kan yağlarının düşürülmesine yardımcı olabilir. İnsülin direncinin azaltılmasıyla kan şekerlerinde de iyileşmeye destek olmaktadır.Ayrıca şeker hastalığının oluşumunu da engelleyebilmektedir.

 

1-Ton balığı

Ton balığı

Konserve ton balığı ile çocuklarınızın protein, niasin, B vitaminleri, demir ve çinko ihtiyacını giderebilirsiniz. Omega 3 yağ asitleri içeren balık, beyin gelişimine yardım ediyor ve kalp sağlığını koruyor.Bu yönleriyle çocuk gelişiminde önemli rol alıyor.

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.