Anasayfa / Yaşam / 2-6 Yaş Arası Çocuklar Nasıl Eğitilmeli – 12 Madde

2-6 Yaş Arası Çocuklar Nasıl Eğitilmeli – 12 Madde

Çocuklar nasıl eğitilmeli? Çocuklar yürümekten çocukluğa geçiş yaptığında, dikkate değer bir oranda büyürler. Onların bilişsel ve dil becerileri bu yıl boyunca gelişmektedir ve basitçe “Neden?” diye sorarak etrafı tanımaya çalışırlar. Bu yıllarda, çocuklar zengin hayal güçleri, güçlü korkuları, ve oyun oynama isteklerine sahiptirler. Peki onlara bir şeyleri nasıl öğretmeliyiz?

çocuklar nasıl eğitilmeli  ? konumuza başlayalım.

 

 

 

İlk Metod: Çocuklarla konuşmak

Açık uçlu sorular sorun. Çocuklar bu dönemde temel dil becerilerini geliştirdiği için, onlara mümkün olduğunca iletişim kurmak önemlidir. Açık sorulara örnekler şunlardır: “Neden olduğunu düşünüyorsun?” ya da “Ne düşünüyorsun?” gibi.

Çocukları dinleyin ve sorularını cevaplayın. Çocuklar doğal olarak yeni bir şeyler öğrenirken size sorularla gelecekler. Onların sorularını dinleyin ve onlara kesinliğinden emin olduğunuz bilgiler verin.

Çocuklarınıza yüksek sesle okuyun. Çocuklara okuma, dil gelişimi için en önemli aktivitedir ve daha sonrasında okuryazarlık için zemin hazırlamayı amaçlamaktadır.

Nazik ve saygılı bir şekilde konuşun. Çocukların konuşmasını istediğiniz şekilde çocuklarla konuşmak önemlidir. Çünkü bu yaştaki çocuklar cevresinden öğrendiklerini hayatları boyunca kullanmaya devam ederler. “Lütfen”, “Teşekkür ederim”, “Affedersiniz” ve “Özür dilerim” deyin.

Duyguları çocuğunuzla tartışın. Çocukların çok güçlü duyguları vardır. Duyguları senin için önemli görünmüyor olsa bile, nasıl hissettiklerini asla küçümsemeyin.

 

 

 

İkinci Metod: Oyun ve örnek aracılığıyla öğretim

 

Çocuklarınızla oyun oynayın. Sosyal, duygusal ve dil gelişimi olduğu kadar ev ya da diğer tür fantezi oyunlar çocukların hayalleri için çok önemlidir.

Birlikte sanat projeleri yapın. Boyama, çizim ve el sanatları, çocukları yağmurlu bir günde eğlendirmek için harika bir yoldur.

Şarkı söyleyin ve müzik çalın. Müzik uzun zamandır matematiksel düşüncenin gelişimiyle bağlantılıdır. İşitme ritmi ve sayma vuruşları matematik becerilerinin gelişimini destekler ve şarkıdan duyulan sözcükler de dil becerilerini geliştirir.

Birlikte spor yapın. Spora katılım, dürüstlük, takım çalışması, adil oyun, kurallara saygı ve kendilerine ve başkalarına saygılı olmayı da öğretir.

Çocuklarınızı ayakları üzerinde durabilecek duruma getirin. Çocukları ayak işlerine maruz bırakmak onlara yardımcı olabilir “gerçek hayat” becerilerini eğlenceli bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Yardımlarını isteyin. Genç çocuklar doğal olarak yardım etmeyi sever. Bu onları önemli ve sizin tarafından değerli hissettirir.

Birlikte vakit geçirirken sabırlı olun. Sabır, çocuklarla beraberken sahip olmanız gereken son derece önemli bir özelliktir. Öğrenme, rahat ve keyifli bir atmosfer olduğunda en iyi şekilde olur.

 

Bu yazımızda çocuklar nasıl egitilmeli bunun üzerinde durduk. Bu yazıdan sonra çocuklar nasıl eğitilmeli  ? sorusuna cevap bulmuşsunuzdur umarız.

 

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.