Anasayfa / Sağlık / Çok Uyku Uyumanın 6 Nedeni

Çok Uyku Uyumanın 6 Nedeni

Çok uyumanın 6 nedeni nelerdir bunları hep birlikte öğrenelim.Uyku sağlığımız için önemli bir yere sahiptir. Fakat çok fazla uyumak sağlığımızda sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Bunlar; kalp hastalığı ve diyabet gibi ölüm riskini arttıran sorunlara yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre sosyoekonomik aileler uyuma eğiliminde olup, sağlık konuları konusunda uykuya gösterdikleri hassasiyeti sağlıklarına göstermedikleri gözüküyor.

 

 

İNSANLAR NEDEN ÇOK UYUR?

1-) Aşırı derecede uyumak (hipersomnia) aslında tıbbi bir sorundur. Bu sıkıntıyı yaşayan insanlar gün içinde de uykuları sıklıkla gelir. Gece uykularında çok uzun uyurlar.

 

 

2-) Obstruktif uyku apnesi gece uykusunda anlık olarak solunum durmasına neden olan bir sorundur. Bu sorunda kişinin uyku düzenini bozar ve sağlıklı bir uyku çekmesine engel olur.

 

 

3-) Çok uyuyan herkes için kişide bir sorun olduğunu söylemek doğru olmaz. Kişinin kullanmış olduğu alkol veya bazı ilaçlar çok uyumasına sebebiyet olabilir. Depresyonda olan insanda aşırı uyuma isteği vardır. Bu kişinin uyku sorunu depresyonun bitmesi ile uyku düzeni normale dönecektir.

 

 

4-) Çok fazla uyumanın bir nedeni narkolepsi sorunu olabilir. Bu sorunda ise beyin uyku ve uyanma arasındaki kontrol edememektedir. Bu sorunun nedeni yapılan araştırmalara rağmen hala bilinememektedir.

 

 

5-) Çok fazla uyumanın altında yatan sorun kronik bitkinlik sendromu olabilir. Bazı insanlar diledikleri kadar uyumuş olsalar bile gün içinde sanki hiç uyumamış hissedebiliyorlar ve uyuma eğilimleri artıyor. Bu kronik bitkinlik sorununun nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Yalnız biyolojik olarak stres veya viral bir enfeksiyonun bunda etki olabileceği düşünülüyor.

 

 

6-) Kişinin bazı sağlıksız alışkanlıkları da çok fazla uyumasına neden olabilir. Mesela alkol, uyuşturucu gibi insan sağlığını tehdit eden maddelerin kullanımı kişinin uyku kalitesini bozar, geceleri uyumasını engeller, sabahları uyanırken zorluk çeker ve en önemlisi gün içinde uykusuz, halsiz bir şekilde geçirir.

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.