Anasayfa / Genel Yazılar / Dünya Tarihini Değiştiren 3 imparatorluk

Dünya Tarihini Değiştiren 3 imparatorluk

Dünya tarihini değiştiren 3 imparatorluk adlı konumuzda sizlere dünyanın büyük bir bölümüne hükmeden ve tarihe nam salmış olan 3 imparatorluktan söz edeceğiz.

 

Dünya tarihini değiştiren 3 imparatorluk Moğol,Roma Ve Osmanlı İmparatorluklarıdır. İsterseniz gelin daha yakında inceleyelim;

 

3-Moğol İmparatorluğu

 

Dünya Tarihini Değiştiren 3 imparatorluk adlı konumuzda 3. sırada yer verdiğimiz Moğol İmparatorluğu 1206 yılında kurulmuştur. 1379 yılında devletinin yüz ölçümü 34 milyon metrekarelik bir alana ulaşmış. Bu da yaklaşık dünyanın %22’sini kapsayarak dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük imparatorluğudur.

Bulunduğu tarihte İslam alemi devrin ilim, fen ve teknikte en ileri seviyelerde olması nedeniyle o tarihte dünyaya bilimi İslam bilginleri yayıyordu. Ancak Moğollar Anadolu’ya gelerek Tüm Müslüman aleminin neredeyse yok olacak seviyeye bırakmıştı. Binlerce alimi asmış ve binlerce kitabı yok etmiştir. O tarihte bilim neredeyse fetret devrini yaşıyordu.

Moğol İmparatorluğunun en ünlü hükümdarı Cengiz handır. Aynı zamanda Cengiz Han askeri nizamda 10’luk sistemi bularak dünya tarihi bakımından önemli bir buluşa imza atmıştır. Taht hanedanın ortak malıdır anlayışı geçerliği olduğundan devletini oğulları arasında paylaşmıştır. Ve böylelikle Cengiz Han kendi İmparatorluğuna son vermiştir.

 

2-Roma İmparatorluğu:

 

Dünya Tarihini Değiştiren 3 imparatorluk adlı konumuzda 2. sırada bulunan Roma İmparatorluğu milattan önce kurulmuştur. İlk önce İtalya’nın Roma kentinde kurulmuş ve devamında Güney doğuya doğru Akdeniz’in tamamına hâkim olmuştur.

Döneminin en büyük İmparatorluğu dur. Fen, matematik, astronomi, hukuk ve birçok alanda Devrinin en ileri seviyesini çıkmıştır. Bilinen en büyük hükümdarı Sezar’dır. Sezar’ın bilinen en büyük özelliği ise cumhuriyetçi bir yönetim anlayışını benimsemiş olmasıdır.

Roma İmparatorluğu, 395 yılında Batı Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Batı Roma İmparatorluğunu 1453 de tarih sahnesinden silmiş, 1461 de ise Doğu Roma İmparatorluğunu sınırlarına katmıştır.

Ve böylece Roma İmparatorluğu’nun tarih serüveni 1461 de sona ermiştir.

 

1-Osmanlı İmparatorluğu

 

Dünya Tarihini Değiştiren 3 imparatorluk adlı konumuzda il sırada yer alan Osmanlı İmparatorluğu 1299 da Osman Bey tarafında Bursa’da küçük bir devlet olarak kurulmuştur.

Kısa zaman içinde büyümüş, 1453 İstanbul’un fethi ile artık devlet çok uluslu bir imparatorluk haline gelmiştir. 1600’lü yıllarında Osmanlı Devleti imparatorluğun zirvesine çıkmış 1699 Karlofça Antlaşması’ndan sonra ise gerileme devri başlamıştır.

1 Kasım 1922 yılında saltanatın kaldırılmasıyla Osmanlı devleti hükmen yıkılmıştır. İmparatorluğu döneminde ise bilim, fen ve teknikte dünyaya yön vermiş bir duruma gelmiştir. Rezonans ve Reform Osmanlılardan öğrenilen bilim ışığında yapılmıştır.

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.