Anasayfa / Genel Yazılar / Dünya Tarihini Değiştiren En Önemli icatlar

Dünya Tarihini Değiştiren En Önemli icatlar

Daha önce var olmayan bir şeyi bulup geliştirmeye icat denir. İcatlar, ihtiyaç üzerine ortaya çıkmıştır.Bizler de sizler bu icatlar nelerdir diye araştırıp derledik.

 Tekerlek, Çivi, Pusula ve Yelkenli Tekneler

Pusula ve Yelkenli Tekneler

M.Ö 4000’li yıllarda ilk icat edilen şey tekerlektir.Tarih gelişimi için belki de en önemli icatlar sırasında zirvededir. Bir yerden başka bir yere rahat gidebilmek için yapılmıştır.

Yerleşik hayat ve bunun beraberinde getirdiği inşaatçılık gereği çivi bulunmuştur. İlk çivi 2000 yıl önce Roma döneminde icat edilmiştir.

İlk insanlar sudan yararlanmak için su kenarlarında yerleşmişlerdir. Su üzerinde daha doğru yöne gidebilmek için pusulayı, su yoluyla başka bir yere gitmek için de yelkenli tekneleri icat etmişlerdir. Bu buluşlar sayesinde keşifler hızlanmış, var olan buluşlar daha fazla alana yayılma imkanı bulmuş ve gelişim hız kazanmıştır.

 Kâğıt, Matbaa ve Barut

Kâğıt Matbaa ve Barut

İnsanlar içinde bulundukları anı, yeni buldukları birtakım şeyleri, olayları yazıya dökmek, gelecek nesillere aktarmak istemişlerdir. Bu bağlamda önce Mısırlılar papirüs kâğıdını icat etmiştir ancak daha sonra Çinliler bu kâğıttan daha sağlam olan bir kağıt yapmışlardır. Çinlilerin yaptığı bu kâğıt daha çok benimsenmiş ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Yazıyla ve kağıtla dünya tarihi gelecek nesillere aktarılmaya ve devamlı bir ilerleme sağlamaya başlanmıştır.

Kağıdın icadından sonra bu kez de kağıda yazılan, kaydedilen bilgilerin çoğaltılması ihtiyacı doğmuştur çünkü yavaş yavaş sosyalleşme başlamıştır. Eldeki bilgilerin paylaşılması gerekmiştir. Bu aşamada da matbaa geliştirilmiştir. Matbaanın temeli 1200’lü yıllarda Çinli bir mucit tarafından atılmış ancak 1440 yılında baskı tekniğini ve tam olarak oluşumunu sağlayan Gutenberg’dir. Fakat ülkemize gelişi 1700’lü yılları bulmuştur. Bu icadı geriden takip etmemiz bizi diğer alanda da geri planda kalmaya itmiştir.

Barut ilk olarak 142 yılında Çin’de icat edilmiştir. Önceleri eğlence malzemesi olan havai fişek olarak kullanılan barut, sonraları savaş malzemesi olarak kullanılmıştır.

 Telefon, Buhar Makinesi

Buhar Makinesi tren

Telefon aslında ABD ve Kanada vatandaşı kişiler tarafından bulunmuş, ses sistemi oluşturulmuş ancak İskoçyalı Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında patenti alınmış bir icattır. Telefon sayesinde mesafeler arası iletişim kurulmuş bu da insanlığın gelişimini hızlandırmıştır.

Tarım eskiden insan gücüyle yapılıyordu. Makineler icat edilmediği ve herhangi bir makineyi çalıştırmak için güç kaynağı olmadığı için endüstri de gelişmemişti. İnsan gücü neye ne kadar yeterse o kadar üretim yapılıyordu. Thomas Newcomen 1712’de buharlı makineyi icat etti ancak gelişimini James Watt tamamladı bu yüzden buharlı makinenin mucidi Watt olarak kabul edildi ve bununla birlikte sanayi gelişti, üretim başladı ve bu da başka yeniliklere kapı araladı.

 

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.