Anasayfa / Sağlık / Egzersiz Faydalarını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin 8 İpucu

Egzersiz Faydalarını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin 8 İpucu

Egzersizin faydalarını arttırmak için neler yapabiliriz bakalım. Daha önce egzersiz yapmayan birey için, neredeyse her egzersiz yararlıdır. Hayatınızı düzenli bir egzersizle rutin ederseniz kilo verebilir, daha güçlü olabilir, stresi azaltabilir, sağlık sorunlarını azaltabilir ve enerjnizi artırabilirsiniz. Ancak, birçok kişi nasıl egzersiz yapması gerektiğini bilmemektedir.

 

Egzersizin faydalarını arttırmak için neler yapabiliriz bakalım.

 

Kaliteli bir rutininiz olsun

Egzersizi planlayın. Spor salonuna gitmeden önce antrenmanı planla. Ne kadar zamanın olduğuna bağlı olarak, hangi egzersizleri yapacağına karar ver.Egzersizin faydalarını arttırmak için egzersizi planlamak çok önemlidir.

Fiziksel olarak hazırlanmadığınız bir rutin yapmayın. Egzersiz yapmanızın amaçı daha da güçlenmek iken, vücudunuzun mevcut güçünün çok ötesinde bir seviyede performans göstermesini beklemek tehlikelidir.

Isının. Egzersiz yapmadan önce vücudunuzu ısıtmak, kanın akmasını sağlar ve eklemlerinize sıvı getirir. Bir egzersiz yapmadan önce o bölge kaslarını ısındırmak sizin yaralanmanızı önleyebilir.Egzersizin faydalarını arttırmak için ısınmak çok önemlidir.

Düşene kadar antrenman yapmayın. Başarısız olana kadar çalışmak gereksizdir. Örneğin kaslarınız başarısız olana kadar ağırlığı kaldırmaya devam etmeyin. Kasları zorlayana kadar devam etmek sadece sizi yaralayabilir.

Rutininizi değiştirin. En sıradan sporcular, vücudun çok uyumlu olduğunu bilirler ve bir egzersiz rutinine “tolerans” atarlar. Çünkü bunu yapmanız sizin bu rutinden sıkılmanızı önleyebilir.

Egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızı gerin. Egzersizinizi tamamladıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika kadar soğumaya ve germeye plan yapın. Kaslarınızı germek kas esnekliğine yardımcı olacaktır.

Su içmeyi unutmayın. Antrenmanlarınız öncesinde, sırasında ve sonrasında vücudunuz bol miktarda su isteyecektir. Egzersiz yaptıktan sonra, yorucu egzersiz için her 20 dakika için yarım litre su için.Egzersizin faydalarını arttırmak için su içmek en önemli adımlardan tekidir.

İlerlemenizi takip edin. Günlük ilerleme takibini düzenli olarak yapmak egzersiz için kararlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca telefonunuza bunu yapan uygulamalar indirebilirsiniz.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.