Anasayfa / Genel Yazılar / Kişisel Gelişim İçin On İpucu

Kişisel Gelişim İçin On İpucu

Bu yazımızda kişisel gelişim için kendisi kadar uygulanma yoluda önemli olan 15 maddeyi bir araya getirdik.İnsanlar büyüdükçe ve akan zamanın farkına vardıkça o zamanı daha da değerli kılmak ister. Bu yüzden kendini daha çok geliştirip farklı işler yapabilmesi lazımdır.

Eğer kişi sürekli olduğu yer ile yetiniyorsa bir zaman sonra hayat onun için sıkıcı olur. Düşünsenize hergün kalkıp aynı şeyleri yapıp geri uyuyorsunuz. Bunu 10 sefer yaparsınız sıkıntı yok da 100 sefer yapınca artık siz kendiniz anlayacaksınız sıkıntıyı.

Kendini geliştirmek isteyen kişiler için ise hayat hergün yeni bir fırsattır ve onlar için zaman akıp giden bir dilimden çok onlar için fırsat olur. Zamanını dolu dolu harcayan birisi asla harcadığı zamandan pişman olmaz.

dünyada bir iz bırakarak her zaman gönüllerde dolaşmak ve unutulmamak aancak kendinizi doğru bir şekilde geliştirip bu gelişimi meyveye dökerseniz mümkündür.

Şimdi dilerseniz gelin kişisel gelişim için o önemli maddelere geçelim;

 

10-Yeni diller öğrenmekten geri durmayın

Kişisel gelişim konusunda yeni bir dil öğrenmek size çok şey katacaktır. Çünkü öğrendiğiniz her yeni dil sizin için farklı düşünceler oluşturabilmeyi kapsayacak kelimeleri beraberinde getirir. Şöyle örnek verelim sadece 10 kelime bildiğinizi ve bileceğinizi düşünün ve bu 10 kelime ile yapabileceğiniz şeyler en fazla ne olurdu?
Oysa ki yeni dil öğrenmek yepyeni bir kültürün , yepyeni kelimeler bir penceresidir.Her öğrendiğiniz yeni kelime sizlere farklı düşünebilme ve çözümleyebilme yeteneği kazandıracaktır. Bilim insanlarınca yapılan çalışmalarda birden çok dil bilen ve konuşanların düşüncelerinin tek dil bilenlere göre farklı işlediği ortaya konmuştur.

 

9-Bilmediklerinizi size saçma bile gelse öğrenmeye çalışmaktan ve sormaktan asla tereddüt etmeyin

Öğrenmek istediğinizi şeyleri veya aklınıza takılan şeyleri hiçbir zaman atlamayın.Bu bir korkaklık gibidir.Aklınıza takıldığı için beynininzi yormadan onu atlamak size hiçbir şey kazandırmayacaktır.
Eğer aklınıza takılanların üzerine yürür ve onları çözmek için uğraşırsanız bu çok farklı olacaktır.Beyniniz belki daha önce karşılaşmadığı birşeyle karşılaşacak belki sizlere yeni bir hayal de kazandırıp hayalgücünüzü de arttıracaktır.
Üzerinde düşündüğünüz şeyler beyninizi çalıştırdığı için bir nevi antreman da olur beyniniz için. Unutmayalım ki çalışan demir paslanmaz.

 

8-Konuşmalarınızda sade ve akıcı olun

Konuşurken sade konuşun ve akıcı olun. Karşınızdaki kişiyi sıkmadan ve onun anlayabileceği düzeyde konuşmassanız sizin konuştuğunuz bir işe yaramayacak dolayısıyla kendinizi ifade edemeyeceksiniz.
Kendini iyi ifade edemeyen birisinin kendini geliştirmesi çok zor olur çünkü çevrenizle bağlantınız olmadan öğrenemessiniz. Unutmayan kitapları oluşturan da çevrenizdekilerdir.

7-Nazik ve sakin olmalısınız

Nazik olmak ve sakin kalmak sizler için çok önemli bir avantajdır.Çünkü yukarıda da dediğimiz gibi öğrendiklerimizi çevremizden öğreniriz.
Çevrenizdekilere karşı güzel bir üslup elde etmeniz onlarla iyi ilişkiler kurmanıza ve çevreniz tarafından da sevilen ve sayılan birisi olmanızı sağlayacağı için yeni şeyleri öğrenme ve öğrendiklerinizin akılda kalıcılık süresi artar.
Çünkü çevreden öğrenilen bilgiler diğer tüm bilgilere göre daha çok akılda kalan ve hatırlanabilen bilgilerdir.

 

6-Eksik olduğunuz yerde eksikliğinizi kabul edin

Bu maddede kastımız boyun eğin anlamında değil çok farklı bir konudur. Eğer bilmediğiniz birşey varsa onu hakkında sorgulamalar yapabilirsiniz ve bu da daha iyi öğrenmenizi sağlar. Ama bilmediğiniz bir konuda bilmiş gibi davranmak sizi belirli bir süre sonra çevreniz tarafından sevilmeyen ve sayılmayan biri yapabilir.
Ayrıca eksik olmadığınızı düşündüğünüz yerde çaba sarf etmessiniz çünkü onu bildiğinizi düşünürsünüz.Oysa ki kişisel gelişim asla yetinmek ile olacak iş değildir. Eksik olduğunuz yerde kabulleniyorsanız eksik olduğunuz yeri de iyi bilirsiniz bu eksikliği tamamlamak için neler yapacağınızı da.

 

5-Rekabetten kaçmayın ve onu bir ödül olarak düşünün

Rekabetten asla kaçmayın ve onu kendinize verilmiş bir ödül olarak görün çünkü rekabetin olduğu yerde çalışma arzusu daha çok artar ve öğrenme oranı daha çok artar.
Bir futbol takımı düşünelim en basidinden. Futbolcular arasında rekabetin yüksek olması futbolcuların forma hakkı kazanmak için kendilerini daha çok kanıtlamasına ve oynarken de varını yoğunu ortaya koymasına sebep olur .
Sizler de bir futbolcu olduğunuzu düşünün. O formayı kapmanız garanti olursa çalışmanız için bir neden yok ama eğer o formada rekabet varsa kendinizi geliştirmeyi düşünür ve neyi düşünüyorsanız onu uygularsınız.

 

4-Kendinize zaman ayırın

Kendinize zaman ayırmayı iyi bilin.Eğer kendinize zaman ayırmassanız kendinizden çok başkalarını düşünüyorsunuz ve kendinizi geliştirmek için hiçbir nedeniniz yok demektir.
Çünkü böyle bir durumda siz kendiniz için değil başkaları için birşeyler yapmış olursunuz. Tabi çevremizdeki kişilere zamanımızı ayırmamaız da lazım ama kendiimize zaman ayırmayı da asla unutmamalıyız…

 

3- Kişisel Başarı İçin

Kaybetmekten Korkmayın Denemekten Vazgeçmeyin Planlı hareket edin Küçük başlayın büyük düşünün
Kendinizi motive edin Büyük adımlar atarken küçük insanları dinlemeyin
Hayaller kurun Alışkanlıklarınızı değiştirin Tekrarlayın Tembelliğinizi yenin Azimli Olun Yaptığınız işi sevin
Pozitif olun.

 

2-Çalışmayı huy edinin ve severek çalışın

Burda çalışmaktan kastımı sadece ders çalışmak gibi düşünmeyin.Bu işiniz de olabilir ,hobiniz de olabilir. Siz bir işi yapmak istiyorsanız o işte en iyileri örnek alıp onları geçmeyi hedef edinmelisiniz.
Şuana kadar da emeği olmadan ekmeği olan birisini göremessiniz.Dolayısıyla siz emeği gerektiği gibi verin ekmek elbet gelir size.
Buna örnek vermek gerekirse çoğunuzun tanıdığı ve bildiği Elon Musk örneğini verelim. Biyografi kitabını okursanız eğer göreceksiniz ki bu kitabı tavsiye ederim.Zamanında günde en az 10 saat çalışmış birisi ve bugün bulunduğu yer belli.

 

 

1-Zaman’ı iyi değerlendirin

 

Kişisel Gelişim konusunda zamanınızın sizin için çok önemli olduğunu bilin ve zamanınızı buna göre değerlendirin. Boş yere harcadığınız zamanlar sizleri hep geriye götürecektir. Halbuki geriye gitmekle asla gelişemessiniz.Gelişim ileri gitmektir.
İşte bu yüzden zamanınızı doğru bir şekilde değerlendirebilmek için planlı yaşayın ama bu planın dışına çıkmaktan da korkmayın. Yani kastım kendinizi asla programa göre de sınırlamayın.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.