Anasayfa / Genel Yazılar / Mars Hakkında Pek Az Bilinen On Bilgi

Mars Hakkında Pek Az Bilinen On Bilgi

Mars hakkında belki de ilk defa duyacağınız bazı bilgiler derledik ve sizlere sunduk. İyi okumalar dileriz.

Güneş Sistemi’nin içinde yer alan 4. ve Merkür’den sonra 2. küçük gezegen olan Mars, ölümcül bir gezegendir. İsmini Yunan Mitolojisi’ndeki Savaş Tanrı’sı Mars’tan almıştır. Yüzeyi var olan demiroksitten dolayı kızıl bir renge dönüştüğünden “Kızıl Gezegen” diye de anılır.

 

 

Mars Hakkında Genel Özellikler Nelerdir?

 

Mars hakkında en önemli bilgilerden biri  yüzeyinde meteor kraterleri, çöl, volkan, vadi ve kutup bölgeleri vardır. 2 Uydu’ya sahiptir. Üzerinde bulunan ve Olimpos Dağ’ı ismi verilen 22 km yüksekliğinde ki dağ, güneş sisteminin en büyük dağıdır.

Dünya’da bir gün 24 saat sürerken, Mars’ta ise 24 saat 45 dakika sürmektedir. Bir Mars yılıysa, iki dünya yılına eşit olmaktadır.

Mars’ta sıcaklık -87 santigrat derece civarında olduğundan, çok soğuktur.

Atmosferi çok incedir ve %95 i karbondioksitten oluşur.

 

Yapılan Son Keşifler

 

2008 yılında “Nature” dergisinde yayınlanan makalelerde Mars’ın kuzey yarım küresinde dev bir meteor kriterinin varlığının saptandığı duyurulmuştur.Mars hakkında bilim insanları için önemli bir bilgi olarak değerlendirilmektedir.

Mars’ta su ilk defa 2005 yılında, kuzey kutbundaki bir krater içinde buz halinde bulunmuştur.Mars hakkında canlı yaşamı olabileceğinin umudu budur.

2015 yılında NASA tarafından Mars’ta sıvı bulunduğuna dair ciddi kanıtlara ulaşıldığını gösteren bir açıklama yapılmıştır. Bu sıvı sulandırılmış tuz olarak nitelendirilmiş ve mevsimsel akıntılar şeklinde ortaya çıktığı açıklanmıştır.

Tüm bulgular, geçmişte Mars yüzeyinin derin okyanuslarla kaplı olduğu yönündedir. Mars topraklarında kuşkonmaz bitkisinin yetişebileceği düşünülmektedir. Bu da bir zamanlar Mars’ta yaşam olabileceği tezini ortaya koymaktadır.

Günümüz de artık Mars’ın 4 milyar yıl önce atmosferinin olduğu bilinmektedir.

Mars’a ilk defa, Ay’a gidilmeden 5 yıl önce 1964 yılında NASA tarafından “Marine” isimli bir araç gönderilmiş, bunu ilerideki yıllarda takip eden ve yörüngede dolaşan birçok uzay aracı takip etmiştir. Gezegen yüzeyine ilk inen araç ise 1975 yılında “Viking1” olmuştur.
Bugün halen Mars yüzeyinde 7 adet robot bulunmaktadır.

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.