Anasayfa / Yaşam / Sıradışı Eğitim Veren 5 Okul

Sıradışı Eğitim Veren 5 Okul

Dünyada birçok ülke bulunmaktadır, haliyle eğitim ve okul sistemleri de birbirlerine göre farklılık gösterir. Okul denilince hafızamızın bir tarafında sıkıcı olarak bir yerlere kazılmıştır. Fakat bu eğitim kurumların tek amacı çocuklara biraz bilgi vermektir. Bazıları ise bu eğitim ve öğretimi çok farklı yollarla veya farklı çeşitlerde yapıyorlar.Birazda eğitim şekilleri ile farklılık gösteren o okullara değinelim;

1-) Papua Yeni Gine

Okul denilince akla ilk gelen okula gittiğimizi gösteren üniformalardır. Dünyanın pek çok yerinde öğrenciler üniforma giymek zorunludur. Bazı yerlerde serbesttir. Fakat Papua Yeni Gine’de neredeyse çıplak olarak öğretim gören öğrenciler vardır.

 

2-) HİNDİSTAN

Ülkemizde sınavlara girerken birçok kontrolden geçiyoruz. Hep bir stres içinden geçiyor. Yalnız Hindistan da bu durum biraz farklı öğrencilerin babaları duvara tırmanarak çocuklarına yardımcı olurlar.

 

3-) KOLOMBİYA

Kolombiya da ise öğrenciler okula giderken biraz macera belgeseli yol almaktadırlar. Sebebi ise 400 metrelik Rio Negro nehrini geçerek okula giderler.

 

4-) HİNDİSTAN BABAR ALİ OKULU

Bu okul 9 yaşındaki BABAR ALİ tarafından kuruldu. İlk başta duyunca kulağa biraz garip geliyor evet. Fakat bu küçük ama bir o kadar koca yürekli devlet okulunda aldığı tüm bilgiyi varoş mahallesinde kurduğu okulda oyunlar oynayarak kendisini takip eden öğrenci kardeşlerine veriyor. Hindistan da kahraman ilan edilen bu çocuğa devlet tarafından gerçekten öğretmen olan kişileri yardımcı olarak göndermiştir.

5-) HİNDİSTAN

Hindistan da başka öğretim yeri daha fakat bu diğer okullara göre biraz örnek alabileceğimiz bir okul. Yoksul insanlara gönüllü insanlar tarafından organize edilen bir eğitim verilmekte. Yeni Delhi şehrinde bulunan otobanın köprüsünün altını eğitim alanı olarak kullanılıyor. Buradan anlıyoruz ki okul sadece dört duvarlarla çevrili üzerinde damı olan bir yer değilmiş.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.