Anasayfa / Yaşam / Sıradışı Olan 5 Yerleşim Yeri

Sıradışı Olan 5 Yerleşim Yeri

3 Dünya üzerinde her yer doğal gibi görünse de bazı sıradışı yerler ve yaşamlar mevcut. Bizler de bu sıradışı yerleri sizler için derledik;

 

1-Al HARAJARAH, Yemen

Al HARAJARAH

Bu duvarlı şehir, San’a Valiliği olarak bilinen, orta batı Yemen’deki HARAZ Dağları içine kayalık üzerine inşa edilmiş sıradışı bir yer. Tarihi o kadar köklü olan bu yerin ilk yerleşimcilerin ne zaman geldiği bilinmemekte, ama bu tarihin 12.yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor. Bu yapıtlar 21.yüzyıla kadar hala kültür ve geleneklerini koruyabilmiş durumda.

 

XUANKONG Si, Çin

XUANKONG Si Çin

491 yılında yapılmış bu yapıtlar dağların yamaç tarafına inşa edilmiştir. XUANKONG Si’ nin yerden metrelerce bu kadar yükseklere kurulmasının sebebi sellerden korunmak, yağmacılara ya da düşmanlara karşı savunma olabilir. Ama şu an da burası turistik bir alan. Mağara görevlilerin hala mağara ve solanlarda yaşadığı biliniyor.

 

3.Casa Do PENEDO, Portekiz

Casa Do PENEDO

Kuzey Portekiz de FAFE Dağı’nda bulunan yerin tercüme edilmiş ismi Taş Ev. Bu yapının photoshop kullanılarak yapıldığına dair iddialar var fakat gerçek bir yapıt ve turistlerin ilgi odağı. Bu yapıt Pereira’nın en küçük evi olarak da kabul ediliyor. Geniş iç mekanı balkonları ve ahşap masaları ile Taş Ev’ e ayrı bir hava katıyor.

 

4. PONTE VECCHİO, İtalya

PONTE VECCHİO

 

PONTE VECCHİO adı ile bilinen Türkçe karşılığı “eski köprü” bu yapıt İtalya’nın Floransa kentinde bulunur. Bu köprü ARNO nehrinde oluşan iki sel felaketinden sonra 1345’de inşa edildi. Köprünün içinde bulunan dükkanlar eskiden kasap dükkanları olarak kullanılıyorlardı.1593’de kasapların satış yapması yasaklanınca kuyumcu dükkanlarına dönüştürüldü.

 

5. SEALAND, Prenslik

SEALAND

 

SEALAND Prensliği, dünyanın en küçük devleti olarak adlandırıyor. Aslında, bu mekan Büyük Britanya’dan yalnızca 13 km uzaklıkta bulunuyor. Bu prenslik hala birçok bekçinin evi durumunda. Geçmişte kendi pasaportunu çıkarmış, geçerliliği hala devam etmektedir. SEALAND Prensliği uluslararası spor etkinliklerinin de temsilciliğini yapıyor.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.